Ebru Şendeniz

Sayfalar

27.5.10

çikolatanızı nasıl alırsınız?Milattan önce, büyük olasılıkla Olmeclerden oluşan bir grup, Güney Amerika'da kakao ağacı yetiştirir. mayalar, bir hayvanın bu ağaçtan bir meyve kopardığına tanık olur. Mayalar zamanla bu çekirdekleri nasıl kullanacaklarını öğrenirler. M.S. 600 yılında, Mayalar çikolatalı bir içecek yaparlar. Efsaneye göre,afrodizyak etkisini bilen aztek  kralı Moctezuma günde 50 fincan çikolata içiyormuş ve bu sayede çok kalabalık olan haremini bu şekilde mutlu edebiliyormuş:)))bilemiyorum sonuçta efsane... Azteklerde ve Mayalarda çikolata içmek önemli bir olay sayılırmış. Mayalarda daha çok kraliyet ailesi için uygun görülen bu içeceği sıradan insanlar çok özel durumlarda içebiliyorlarmış. Azteklerde ise yöneticiler, rahipler, rütbeli askerler, onurlandırılmak istenen tüccarlar bu özel içeceği tadabiliyorlarmış. ispanyol kâşifler Kristof Kolomb ve Hernán Cortés'in   ,16. yüzyılda Orta Amerika 'ya yaptıkları gezide Aztek kralı Moctezuma bu çikolatalı içeceği kaşiflere sunmuşlar ve Kaşifler bu içeceği vatanlarına götürüp hazırlamasını öğretmişler. Bu, Mayalar ile Azteklerinöğütülmüş kakao çekirdeklerinin suyla karıştırılmasıyla elde ettikleri bir içecektir. Aztek dilinde "ekşi, acı içki" anlamına gelen "xocoatl" adındaki bu içeceği Aztekler, içine biber ve başka baharatlar katarak soğuk olarak içiyorlarmış. İspanyollar ise aynı içkiyi şekerli olarak içmeye başlamışlar. 80 yıl sonra, İngiltere'de içecek yapılmak üzere katı çikolata satılmaya başlamış. Böylece katı çikolata satan "çikolata evleri" bütün Avrupa'ya yayılmış. 1700'lü yıllarda İngilizler bu içeceklere süt katmaya başlamışlar. Türkiye'nin ilk yerel üretim yapan çikolata fabrikası ise, cumhuriyetten üç yıl sonra, 1927'de Feriköy'de kurulmuş. Bugüne kadar bulunan en eski çikolatanın izlerine 2600 yıllık bir çömleğin içinde rastlanmıştır.http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ikolata bu faydalı bilgiler ve dahası için wikipedia'ya sevgiler:)))eveeet şimdi çikolatanızı nasıl alırdınız??

pac-man'le nostalji:))

hayatimda oynadığım ilk bilgisayar oyunlarından biri hatta ilki:) daha sonraları da super mario modası başlamıştı....pac-man önune geleni yiyen, kucuk ve sari bir top:)ve bu top   blinky, pinky, inkey ve clyde kardeşlerden kaçıyor,oyun bu kadar yalın işte :))sanırım 30 yıldır doymak nedir bilmeyen tek karakter pac-man heralde:)) ve uzun zaman sonra  google 30. yılını bize hatırlatınca tekrar  oynayalım  dedim:))kucağıma aldığım 4 yaşındaki yiğenimle beraber yaklaşık on dakika google anasayfada oynadık sonra internetten aşağıdaki siteyi buldum ve buradan devam ettim:))hala  ara ara oynuyorum sardı yine beni pac-man sevgisi :))oynamak ve nostalji yapmak isteyenler buradan buyursunlar:))))http://www.neave.com/games/pacman/play.php  

kuşlar kuşlar kuşlar:)))

geçenlerde dövme olarak bir kuş yaptırmak istediğimden behsetmiştim....hoş hala çok istiyorum:))bu aralar nedense elim hep kuş detaylı şeylere gidiyor:))bu kolyeler ve taytlarda sizlerle paylaşmak istediklerim bu arada  özelliklere taytlara bayıldım...:)))

26.5.10

yussssyuvarlak gözlükler:))

kesinlikle bu tip yuvarlak gözlüğü en iyi taşıyan ve en çok yakıştıran mary-kate olsen olmuş:))